Пам’ятка щодо профілактики грипу та ГРВІ
Пам’ятка щодо профілактики грипу та ГРВІ.
Серед інфекційних захворювань, які офіційно реєструються в Україні, грип та ГРВІ в загальній сукупності становлять понад 90%. Щороку практично кожний шостий мешканець України залучається до епідемічного процесу з грипу та ГРВІ.
Грип – це висококонтагіозне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті. Важка форма перебігу хвороби характеризується швидко прогресуючою первинною вірусною пневмонією, яка без правильного лікування може призвести до летального результату протягом 24 годин після появи перших признаків ускладнень. Джерелом інфекції при грипі є хвора людина. Особливо заразна інфікована людина при грипі в розпал хвороби, в гарячковому стані. Період зараження продовжується в середньому 4-7 днів. Передача інфекції відбувається головним чином повітряно-крапельним шляхом.
Яким би не був штамм вірусу, варто запам'ятати і дотримуватися найголовніших простих правил. Адже грип, як і інші респіраторні віруси передається повітряно-крапельним шляхом і вражає органи дихання. Профілактичні заходи спрямовані насамперед для підвищення резистентності організму до дії збудників грипу, а також інших ГРІ та ГРВІ. Є прості речі, які рятують життя:
Уникати контактів з хворими . Джерело вірусу – хвора людина. Захворів - залишайся вдома. Нема нічого героїчного у відвідуванні роботи хворим - і сам як слід не працюєш і колег на лікарняне ліжко вкладеш.
Чим менше людей тим менше шансів захворіти. Тому обмеження відвідувань натовпів , у тому числі і відвідування дитячих колективів іноді виправданий захід. Рішення про тимчасові карантинні заходи дозволяють розвести дитячі колективи і уповільнити поширення інфекції. Проте - це не означає, що дитина у цей час має ходити до розважальних центрів, відвідувати кінотеатри, спортивні зали тощо.
Правила гігієни. Інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких Ви час від часу торкаєтесь руками. Тими ж руками Ви тримаєте гроші чи тримаєтесь за поручні, де кілька годин зберігаються в активному стані віруси і бактерії, що залишились від дотиків рук інших людей. Тому , не торкайтеся без потреби свого обличчя. Часто мийте руки, у період загрози вірусної інфекції часто мийте руки з милом або обробляйте їх дезінфікуючим розчином із вмістом спирту (дезінфікуючі спреї, гелі та гігієнічні серветки).
Регулярно провітрюйте приміщення та робіть вологе прибирання — як у помешканні, так і в робочих приміщеннях, щоб не залишати навколо себе живі віруси й бактерії, що можуть залишатися активними впродовж декількох годин після перебування у приміщенні хворої людини.
Дотримуйтесь здорового способу життя, що передбачає повноцінний сон (не менше 7-8 годин
на добу ) .У харчовий раціон слід додавати бобові, горіхи, які виконують роль природних імуномодуляторів.
Обов'язково зверніться до лікаря, якщо ви помітили виражену тяжкість стану при помірних симптомах ГРВІ; не збивають високу температуру парацетамол та ібупрофен; посилився кашель та знизилася його продуктивність; глибокий вдих призводить до нападу кашлю; відчули погіршення після покращення; відсутнє покращення самопочуття на четвертий день хвороби;
тримається підвищена температура тіла на сьомий день хвороби.
Терміново потрібен лікар при втраті свідомості; судомах; утрудненому диханні, задишці, відчутті нестачі повітря; інтенсивному болю де завгодно; навіть помірному болю в горлі за відсутності нежиті; коли болить голова і хворий блює; набряклості шиї; висипці, яка не зникає при натисканні на неї; температура тіла вище 39° С, яка не починає знижуватися через 30 хвилин після застосування жарознижувальних засобів.
Дотримання цих елементарних правил суттєво підвищує Ваші шанси уникнути небезпечного захворювання та здатне зберегти життя Вам і людям, що знаходяться поруч з Вами.
Щорічна вакцинація є найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною.